Finlandia. 13 ciekawostek, o których być może nie wiecie

0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

1. Finlandia nie jest częścią Skandynawii. Często zalicza się ją do krajów skandynawskich, ale zasadniczo rzecz biorąc, jest to błąd; przynajmniej według ludzi z krajów nordyckich. Finlandia w przeciwieństwie do Szwecji, Norwegii i Danii, nie jest krajem germańskim. Geograficznie także nie da się jej pod Skandynawię podpiąć, bo nie leży na Półwyspie Skandynawskim.

2. W Finlandii obowiązują dwa języki urzędowe – fiński i szwedzki. Dodatkowo na północy regionalnym językiem urzędowym jest lapoński. Język fiński najbliżej spokrewniony jest z językiem estońskim, a dalsze pokrewieństwo łączy go z językiem węgierskim (ugrofińska grupa językowa).

3. Hazard w Finlandii kontrolowany jest przez rząd, a zyski przeznaczane są na cele charytatywne, między innymi na walkę z uzależnieniem od tego hobby. Unii Europejskiej nie podoba się ten monopol na hazard. (Żródło)

4. Sauna to fińskie słowo. Po internecie krąży ciekawostka, że w Finlandii jest więcej saun niż samochodów. Wydaje mi się, że to mogą być przestarzałe dane, ale pewnie nadal te liczby są porównywalne.

5. Na zakończenie doktoratu świeżo upieczeni doktorzy otrzymują kapelusz, a na niektórych uniwersytetach także… miecz. Rekwizyty te nie kosztują tych biedaków mało (jeśli chcą je dostać, muszą za nie zapłacić), ale tradycja to przecież rzecz święta…

6. Finlandia posiada najwięcej jezior i wysp na świecie. Jest także najrzadziej zaludnionym krajem w Europie. (Gdyby nie pogoda, byłby to dla mnie raj.)

Finlandia

7. W Finlandii nie używa się monet o nominałach 1 i 2 centy. Ale to nie znaczy wcale, że ceny zawsze mają końcówkę 5 (są zaokrąglane).

8. Finlandia pierwsza w Europie przyznała kobietom prawo wyborcze (1906 rok). Bardzo tam dbają o równość płci.

9. Finowie wynaleźli wiele ciekawych rzeczy, między innymi: koktajl Mołotowa, system operacyjny Linux, IRC (Internet Relay Chat), łyżwy (pięć tysięcy lat temu z kości zwierząt), bezprzewodowe urządzenie monitorujące rytm serca, odblaski, przeglądarkę internetową z interfejsem dla użytkowników czy film dźwiękowy. A to tylko przykłady ich kreatywności.

10. Finowie obchodzą Dzień Porażki (13 października).

11. Uprawiają także bardzo dziwne sporty, np. noszenie żony, rzut telefonem komórkowym oraz kaloszami. Mają nawet mistrzostwa świata w grze na niewidzialnej gitarze.

12. Mandaty są w Finlandii uzależnione od zarobków. W 2004 roku biznesmen Jussi Salonoja za przekroczenie prędkości o 40 km/h dostał mandat w wysokości… 170 tysięcy euro.

13. W celu zapobiegania wypadkom drogowym z udziałem reniferów, Finowie zaczęli pokrywać ich poroże fluorescencyjną farbą. Świecące renifery wyglądały bardzo fajnie, ale niestety pomysł nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Kierowcy nocą mylili je z ludźmi i nie brali pod uwagę, że mogą nagle wybiec na środek drogi.

PS To nieprawda, że w 1978 roku komiksy z Kaczorem Donaldem zostały zakazane w Finlandii, ponieważ nie miał spodni. Powód był inny i nieciekawy.

The following two tabs change content below.

Natalia

Autorka
Uzależniona od podróżowania i czytania wielbicielka muzyki celtyckiej i angielskiego humoru; arachnofobka (beznadziejny przypadek), biotechnolożka (z wykształcenia) oraz straszny zmarzluch. Mieszka w Singapurze, tęskni za Finlandią; nad miasta przedkłada łono natury.

  3 comments for “Finlandia. 13 ciekawostek, o których być może nie wiecie

 1. 2 kwietnia 2017 o 08:04

  O proszę, nie wiedziałam o punkcie 10, 13 i że wynaleźli łyżwy :)

 2. ~Anna
  3 kwietnia 2017 o 11:41

  Jaki jest ten nieciekawy powód?

  • Natalia
   4 kwietnia 2017 o 05:19

   To chyba najciekawsza ciekawostka, bo już trzecia osoba się o to mnie pyta. :) Chodziło o kasę, jakiś polityk przestał sprowadzać komiksy z Kaczorem Donaldem do „centrów młodzieżowych”, żeby zaoszczędzić. Poźniej startował w jakichś tam wyborach i podobo je przegrał, bo wyszło na jaw, że „zakazał Kaczora Donalda”. ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


 • Facebook